Clubs

It has been long recognised that students will perform better in the classroom if they are fully engaged outside of it.  At Verulam there has been a long tradition of such activities after school, at weekends and in the holidays.  This is now being extended even further through our Extra Curricular Core Offer.

This Offer is given to all new Year 7s and current Year 8 students.  The document below shows this year’s offer to students in terms of choices and when the activities take place.  As you can see the choice is both wide and varied indeed!  All we ask is that students pick at least two options from those given – many have taken up far more!

Each activity is run by staff and sixth formers with an interest in the field chosen.  This allows us to offer you this fantastic choice of extra activities both at lunchtimes and after school.

ECCO Lunchtime Timetable

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Chess Club Yr7 & 8
Library 12.45-1.25
Mr Sri
Ukele Club
Music Block
Mr Southorn
Chess Club Yr9
Library 12.45-1.25
Mr Sri
Chess Club Yr10
Library 12.45-1.25
Mr Sri
Chess Club Yr7-10
Library 12.45-1.25
Mr Sri
Star Wars Club
Music Block
Mr Southorn
TED Talks
S5
Miss Tan
Top Button
School Magazine
Room 4
1.00pm Mrs Avery
Choir
Music Block
Mr Southorn
Card Playing
B2
1.00pm-1.30pm
Mr Bint
Yr7 Basketball
Sports Hall
Mr Bullock
Year7/8 Music Tech
Music Room
Mr Southorn
Comic Club
Room 6D 1pm
Mr Lazaro-Gimeno
Orchestra
Music Block
Mr Southorn
Introduction to Politics
31
Mrs Flint
GCSE Art Club
Art
Mrs Button
Student Investors
Room TBC
Mr Van Rhee
Political Discussion Group
All year groups
6D 1pm
Mr Base
GCSE Art Club
Art
Mrs Button
Yr 9 & Yr10 STEM Club
S2
Ms Henderson/Ms Cornmell/Mr Sykes
Yr7-9 Debating Club
Room 4, 1pm
Mrs Avery
GCSE Art Club
Art
Mrs Button
STEP (CU)
S1
Club de espa ñ ol
26
Miss Encina-Hernandez
Yr7 & Yr8 Science Club
1pm
Science block
Mr Knowles & Ms Howells
Table Tennis
Sports Hall
Mr O'Connor
Yr 7 & Yr8 STEM Club
S2
Ms Henderson/Ms Cornmell/Mr Sykes
Ball Hockey
Sports Hall
Mr Hiscock
Wargame Club
1pm Drama Studio
Miss Hickey
Bamboo Bicycle Club Yr10
Tech
12.45-1.30pm
Mr Pegg
Yr7 & Yr8 Italian Club
1pm
23
Miss Camporese
Experimenting With Ideas
1pm S5
Science Staff
Yr7 Lego Club
B5
Miss Archer

ECCO After School Timetable

MondayTuesdayWednesdayThursdayFriday
Junior Band Yrs 7-9
Music Block
3.45pm -4.45pm
Mr Southorn
Yr 12 Dragons' Apprentice
37
Mr Engel
Drum Club Yr7/8
Music Block
3:30 - 4:30pm
Mr Southorn
Big Band & Jazz
Music Block
3.45pm - 4.45pm
Mr Southorn
Yr7 Football
3.30 - 4.30pm
Sports Hall/Back Field
Mr Sri
Cricket Nets
Sports Hall
Mr Hiscock
(after Feb Half Term)
Yr 12 Dragons' Apprentice
37
Mr Engel
Fencing
Canteen 3:30pm - 4:30pm
Mr Hiscock
GCSE Art Club
Ms Watford
Art Block
Yr 10 & Yr11 French Booster
23
Miss Blyth
Knight Club
3:30pm - 4:30pm
Room 38
Sixth Formers
(but see Mr Hiscock for info)
History Film Club
Room 32
Mr Fletcher & Mr Pettit
(once a month from Jan 18)
Yr8 Football
3.30 - 4.30pm
Sports Hall/Back Field
Mr McLaughlin